Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • Otopark
  • Eğitim
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Siyaset

Yıldız, ‘Hedefe kilitlenmeliyiz’

İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı’nda bazı partililerin kurultayın iptalini istemesi üzerine konuşan İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Zaman; gönül seferberliği içinde hedefe kilitlenme ve iktidara yürüme zamanıdır” dedi

8 Ağustos 2019 Saat: 12:48
Yıldız, ‘Hedefe kilitlenmeliyiz’
Yıldız, ‘Hedefe kilitlenmeliyiz’

İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı’nda bazı partililerin kurultayın iptalini istemesi üzerine konuşan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, kurultayda yaşananları anlattı. Yıldız, “Olağanüstü kurultayımızda, tüzük değişikliğinin gereği olarak yeni Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerimiz delegemizin hür iradesiyle seçilmiş, akabinde Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener tarafından Başkanlık Divanımız belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Partimize, ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Kurultayımız demokrasi şölenine sahne olmuş, diğer partilere de örnek olacak şekilde Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyelerimiz çarşaf liste ile belirlenmiştir. Malumlarınız olduğu üzere çarşaf liste,aday olan her partilinin listede yer aldığı bir seçim yöntemidir” diyerek hiç kimsenin adaylığına engelleme yapılmadığını ifade etti.
‘HER ADAY PROPAGANDASINI YAPTI’
Adayların kendini her platformda tanıtma imkanı bulduğunu da ifade eden Yıldız, “Aday olan arkadaşlarımız kendilerini tanıtmak ve seçtirmek için yüz yüze görüşmeler yapmış; broşürler, afişler, kartvizitler bastırmış; SMS, sosyal medya paylaşımları ve mesajlarıyla kendilerine oy istemiş ve bir araya gelip anahtar listeler bastırıp dağıtmışlardır. Bütün bu faaliyetlere engel olunmamış, aday olan her arkadaşımız seçilmek için propagandasını hür ve serbest bir şekilde yapmıştır. Kurultayda alınan karar gereğince adaylık başvurularında kadınlara ve engellilere öncelik tanınmış, daha sonra yapılan başvuru sırasına göre de tek bir aday listesi yani çarşaf liste belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.
‘ANAHTAR LİSTE DOĞALDIR’
“Genel İdare Kurulu için çoğunluğunu Genel Merkez yöneticilerimizin oluşturduğu arkadaşlarımız da başvurularını peş peşe yapmak suretiyle aday olmuşlar ve listenin orta sıralarında peş peşe sıralanmışlardır” diyen Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağırlıklı olarak oy istenen bu sıralı liste de bir anahtar listedir. Kurultaylarda anahtar liste çıkarma, çarşaf liste yönteminin doğal bir sonucudur ve kurultaylarda uygulaması da bu şekildedir. Nitekim salon içinde sabah erken saatlerden itibaren 5-6 tane anahtar liste dolaştırılmıştır. Seçimlere geçildiğinde aday olan herkes kendilerinin tercih edilmesi için çeşitli anahtar listeler, SMS, e-posta ve sosyal medya paylaşımları gibi her türlü iletişim yöntemlerini kullanarak harekete geçmiştir.”
‘BLOK LİSTE SÖYLEMLERİ ASILSIZ’
Adayların seçilebilmek için delegelere rahatça ulaştıklarını da belirten Başkan Yıldız, “Nihayet seçimler hür, adil ve demokratik bir ortamda, hâkim gözetiminde yapılmış ve sonuçlanmıştır. Sonuçların açıklanmasının ardından maksatlı olarak ortaya atılan Genel Merkezin çarşaf liste içine blok liste gizlediği, haksız rekabet yaptığı ve delegeleri baskı altına aldığı şeklindeki söylemler tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Bu söylemler esasen delegemizin aklına, ferasetine ve iradesine hakarettir ve haksızlıktır. Unutulmamalıdır ki bu hareket, İYİ’ler ve Cesurlar Hareketi’dir. İYİ Parti delegelerinin hiç kimseden korkması, çekinmesi ve baskılara boyun eğmesi mümkün değildir” diye konuştu.
‘TEŞKİLATIMIZ OYUNU GÖRDÜ’
‘Herkesin hür ve gizli bir şekilde oy kullandığını ifade eden Yıldız, “Her aday için hak olan propaganda, anahtar liste çıkarma ve diğer meşru yöntemler, elbette ki başkaları için de bizler için de haktır ve meşrudur. Genel Merkezden, taşradaki en ücra birimine kadar teşkilat, partimizin temel direğidir ve teşkilata rağmen siyaset yapmak mümkün değildir. Teşkilatımız ve delegelerimiz birbirine kenetlenmiş, özellikle 4. Olağanüstü Kurultayımız öncesinde partimizi karıştırmaya dönük diğer partilerden kaynaklı maksatlı söylemleri ve oyunları görmüş; ağırlığını koymuş, gücünü göstermiş ve Genel Merkez yönetiminin arkasında durmuştur” şeklinde konuştu.
‘HİÇBİR ADAY DIŞLANMADI’
Kurultayda hiçbir adayın dışlanmadığını da sözlerine ekleyen Yıldız, “Tek bir arkadaşımız için bile ‘oy vermeyin’ diye telkin ve tavsiyede bulunulmamıştır. Bekledikleri sonucu alamayan bazı arkadaşlarımız kongrenin iptali için yargıya da başvurmuş ancak talepleri reddedilmiştir. Böylece seçimin serbest, hür ve adil olduğu yargı kararıyla da tescil edilmiştir. Bu bakımdan partimizi yıpratacak, gereksiz yere meşgul edecek ve enerjimizi boşa harcayacak tartışmalar mutlak surette son bulmalıdır. Zaman; Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve yönetiminin arkasında kenetlenme zamanıdır. Zaman; tartışmaları, çekişmeleri ve rekabetten kaynaklanan ufak tefek kırgınlıkları bir kenara bırakıp kucaklaşma zamanıdır. Zaman; gönül seferberliği içinde hedefe kilitlenme ve iktidara yürüme zamanıdır” dedi. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑