Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Yüzde 5’lik artışın önemli bölümü eridi’

BASK Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız,Temmuz-Eylül dönemi enflasyon oranının yüzde 3.24’e ulaştığını belirterek memur ve emekli aylıklarına yapılan yüzde 5’lik artışın % 69’unun geri alındığını söyledi

9 Ekim 2019 Saat: 13:09
‘Yüzde 5’lik artışın önemli bölümü eridi’
‘Yüzde 5’lik artışın önemli bölümü eridi’

Yeni Ekonomik Programın açıklanmasından sonra konuşan BASK Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız, “Müdahale edildiğinden ve ayar verildiğinden emin olduğumuz TÜİK rakamlarına göre Eylül ayında enflasyon oranı (TÜFE) yüzde 0.99 artmıştır. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları enflasyon oranları ile birlikte 3 aylık kümülatif artış yüzde 3.24’e ulaşmış. Bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan yüzde 5’lik artışın yüzde 69’u erimiştir. Gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı yüzde 0.60 düşmüş gösterilmektedir. Buna rağmen gıda fiyatlarındaki artış yıllık ortalama artışın yüzde 5.91 puan üzerindedir” dedi.
‘ÇARŞININ HESABI NEDEN YANSIMIYOR?’
Sözlerini sürdüren Ayyıldız, “Çarşı pazardaki enflasyonun, resmi rakamlara neden yansımadığını ve nasıl saklandığını, yaşanan hayat pahalılığı ile açıklanan enflasyon oranı arasındaki farkın sebeplerini merak ediyoruz. 30 Eylül 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan 2020-2022 dönemi Yeni Ekonomik Programın (YEP) satır aralarındaki talimatların anında yerine getirildiği ‘gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler’ yerine ‘gıda enflasyon oranının düşmüş gösterilmesi’ yönteminin tercih etmek, vatandaşın zekası ile alay etmektir. Anılan Programın ‘fiyat istikrarı’ için ‘geçmiş enflasyon’ yerine ‘YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılmasına çok erken başlamıştır” dedi.
‘VERGİ DİLİM KAYIPLARI SÜRÜYOR’
“Her ayın başında zam yapılıp ay sonuna kadar vatandaşa unutturulması, ardından ayar çekilmiş enflasyon rakamlarının servis edilmesi hepimizi bıktırmıştır” diyen Ayyıldız, “1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 14.9, 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 14.9 zam yapılmasının, akaryakıt fiyatlarındaki artış ile Temmuz ve Ağustos ayındaki zam yağmurunun etkileri açıklanan enflasyon oranlarına neden yansımamaktadır? Eğitim harcamaları, servis ücretleri, okul giysileri, katkı payları özellikle yükseköğrenim için il dışına gidecek öğrencilerin harcamaları aile bütçelerini sarsmaya devam etmektedir. Memurların, yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçilmesiyle vergi dilimi kayıpları da devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
‘TALİMATLI SÖZLEŞME’
2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme sürecinde danışıklı dövüş olduğunu belirten Ayyıldız, “Hakem Kurulu’nun Hükumetin teklifini onaylaması, memur ve emeklilerin 2 yılını heba etmiştir. Hakem Kurulu’nun da ‘YEP enflasyon hedeflerine göre ayarlamalar yapılması’ talimatına uyarak memur ve emeklilerine 2020 yılı için yüzde 8,5 olarak öngörülen enflasyonunda altında yüzde 4 + 4 artışa karar vermiş olması 2020 ve 2021 yıllarında kayıpların artarak devam edeceğinin işaretidir. 2020 yılı için YEP’te öngörülen yüzde 5’lik büyümeden memur ve emeklisine pay verilmediği gibi yetkili sendikaların talebi de yoktur. Netice olarak iki yıllık bir süre için memur ve emeklileri Hükumetin ve enflasyonun insafına terkedilmiştir” diye konuştu. Ayşe AYDIN

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑