SAS GRUP (Sağ blok)
Anket
Kocaeli'nde halkımız için yapılan sosyal faaliyet alanlarını yeterli buluyor musunuz?
  • Hayır
  • Evet
  • Fikrim yok

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

‘Zalimlere karşı birlik olacağız’

'Anne Lütfen Ölme' çığlıkları arasında Emine Bulut'un eski eşi tarafından defalarca bıçaklanması ve 'Ölmek istemiyorum' yakarışına rağmen katledilmesine bir tepki de CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve yönetiminden geldi

24 Ağustos 2019 Saat: 15:03
‘Zalimlere karşı birlik olacağız’
‘Zalimlere karşı birlik olacağız’

'Anne Lütfen Ölme' çığlıkları arasında Emine Bulut'un eski eşi tarafından defalarca bıçaklanması ve 'Ölmek istemiyorum' yakarışına rağmen katledildiği görüntüler izleyenlerin yüreğini dağladı. Konuyla ilgili CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasıyla duruma tepki gösterdi. İl Kadın Kolları Yönetimi ve 12 ilçedeki kadın kolları başkanlarıtarafından il binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına İl Başkan Yardımcıları Bilgi Dehmen, Nilay Merttürk, Seda Oral, Selim Yıldız ve Hasan Akar, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, ilçe kadın kolu yöneticileri, geçmiş dönem kadın kolları il başkanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.Basın açıklamasını yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Ölmek istemiyorum diyen bir anne, anne lütfen ölme diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk” sözlerini kullandı.
'ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE ADALETTE ERKEK'
“Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde” diyen Kaya, “Ölmek istemiyorum diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalette erkektir. Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz” şeklinde konuştu.
'BU CİNAYETE ORTAKLARDIR'
Sözlerini sürdüren Kaya, “Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.
'SON VERİLMEDİĞİ SÜRECE BİTMEYECEK'
Kaya sözlerini, “Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek” şeklinde sürdürdü.
'TAHRİK İNDİRİMİ İSTEMİYORUZ'
Kaya, sözlerinin sonunda şu ifadeleri kullandı: “Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz,kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek. Çocuklar ağlamayacak.” Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

‘Zalimlere karşı birlik olacağız’

Basın açıklamasında çok sayıda partili kadın ve yöneticiler de yer aldı.

‘Zalimlere karşı birlik olacağız’

Kaya’ya basın açıklamasında ilçe kadın kolları başkanları da destek verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑