Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Zeytinoğlu, ‘Dört gençten biri işsiz’

KSO Başkanı Ayhan Zetinoğlu, genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yıla oranla 5,5 puan arttığını belirterek, “Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu” sözlerini kullandı

21 Ağustos 2019 Saat: 15:13
Zeytinoğlu, ‘Dört gençten biri işsiz’
Zeytinoğlu, ‘Dört gençten biri işsiz’

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın ağustos ayı meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Oda meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katılım sağladı. Bu ayki meclisin konuğu ise Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin oldu. Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Zeytinoğlu şu ifadeleri kullandı: “Temmuz ayında; ihracat 15,2 milyar dolar. En yüksek temmuz ayı. Biliyorsunuz 11. Kalkınma Planında 2023 ihracat hedefi 226,6 milyar dolar olarak açıklandı. Bu hedefe ulaşabilmemiz için, ihracatımızın her yıl yaklaşık 12 milyar dolar artması gerekiyor. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için aylık 16-17 milyar dolar seviyelerini daha sık görmeyi bekliyoruz. Ancak Avrupa ekonomisindeki durgunluk ve ticaret savaşları nedeni ile bu seviyelere ulaşmakta da zorluk çekiyoruz. İthalat 18,4 milyar dolar, dış ticaret açığı 3,2 milyar dolar. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 82,9 2018 yılında yüzde 70 idi.
‘İŞGÜCÜNE KATILAN SAYISI GERİLEDİ’
İşsizlik oranı mayıs ayında yüzde 12,8. Sezonsal nedenlerle aylık gerilemeye devam ediyor. Ancak geçen yılın aynı döneminden 3.1 puan üzerinde ve istihdamda çok fazla azalma var. Mayıstan mayısa bir yılda 869 bin kişi azalmış. İstihdamı artırabilmemiz için yatırım ikliminin iyileştirilmesi ve potansiyel büyüme oranını yakalamamız gerekiyor. Bu da yüzde 4-5 üzerinde bir büyüme demek. Ancak 2019 yılında bu oranlara ulaşamayacağımızı biliyoruz. Diğer taraftan ekonominin canlanmasına yönelik verilen teşviklerin istihdam üzerinde sınırlı etki yaptığını görüyoruz. Diğer taraftan işgücüne katılan sayısının da çok gerilediğini görüyoruz.
‘EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ DÖNÜŞÜM VE YATIRIMLAR’
Mayıstan mayısa; 2016 yılında nüfus artışı 874 bin kişi, işgücü artışı 902 bin kişi, 2017 yılında nüfus artışı 1,2 milyon kişi, işgücü artışı 949 bin kişi, 2018 yılında nüfus artışı 790 bin kişi, işgücü artışı 562 bin kişi, 2019 yılında nüfus artışı 771 bin kişi, işgücü artışı 152 bin kişi. Son bir yıldaki işgücündeki artış, ortalama bir artışla 663 bin kişi olsaydı, işsizlik yüzde 14,2 olurdu. Çalışmak isteyenlerin sayısındaki bu azalmanın da araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 23,3 ile geçen yılın aynı döneminin 5,5 puan üzerinde. Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu. Orta-uzun vadede sorununun kalıcı çözümü eğitim sistemindeki dönüşüm ve yeni yatırımlarla olabilir.”
‘İHRACAT NERDE YOĞUNLAŞIRSA ORADAYIZ’
Ardından konuşan Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin ise “Kocaeli’nin Türkiye sanayinde çok önemli payı var. Biz ihracat tarafıyla ilgileniyoruz. Kocaeli’nin ihracat sayılarına baktığımız da sizinle gurur duyduğumu belirtiyorum. Kocaeli’nin Eximbank’tan yararlanma sayılarına baktığımızda biraz zayıflık var. Biz ihracat destek kurumuyuz. İhracat nerede yoğunlaşıyorsa bize orada şube açmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘GEBZE EN BÜYÜK ŞUBELERİMİZDEN BİRİSİ’
“Amacımız ihracat yapan veya ihracat yapma potansiyeli olan her firmamıza ulaşmak, destek olmak” diyen Gültekin, “Eximbank faydalarından yararlanan şirket sayısı çok az. Bunu arttırmak için çabalarımız var. Kocaeli’de Eximbank adına Gebze’de şubemiz var. Oldukça fazla hizmet veriyor. En büyük şubelerimizden bir tanesi Gebze Şubemiz. Hem Kocaeli’ye hem de İstanbul’a yakın ilçelere hizmet veriyor” şeklinde konuşu. Kerim ÇELİK

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Zeytinoğlu,‘Dört gençten biri işsiz’

Meclis Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirilen meclise katılım yoğun gerçekleşti.

Zeytinoğlu,‘Dört gençten biri işsiz’

Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin

Zeytinoğlu,‘Dört gençten biri işsiz’

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑