Anket
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan İYİ Parti İl Kongresi'nde başkan sizce kim olmalı?
  • Şanbaz Yıldız
  • Nurcan Acaroğlu Göktaş

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Ekonomi

Zeytinoğlu, ‘İşsizlik oranı 13,5’a yükseldi’

Zeytinoğlu, “İşsizlik oranı Aralık ayında yüzde 13,5’a yükseldi. Bir önceki yıla göre +3,1 puan, bir önceki aya göre +1,2 puan yükselme var. Tahmin ettiğimiz artış. Maalesef önümüzdeki bir iki ay daha benzer artışlar devam edebilir” dedi

20 Mart 2019 Saat: 15:46
Zeytinoğlu, ‘İşsizlik oranı 13,5’a yükseldi’
Zeytinoğlu, ‘İşsizlik oranı 13,5’a yükseldi’

Kerim ÇELİK - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Mart ayı meclis toplantısı KSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda oda üyesi katılım gösterdi. Toplantıda divan başkanlığı görevini Hasan Tahsin Tuğrul gerçekleştirdi. Toplantıda Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul 2019 Şubat ayı gelir-gider tablosunu açıkladı. Tuğrul, “Şubat ayı geliri 1 milyon 839 bin 591 TL. Gideri 3 milyon 583 bin 613 TL” diye konuştu. Şubat ayı verilerini paylaşan Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrükleri’nden aldığımız son verilere göre; Kocaeli Gümrüğü’nün; rakamlarda revizyon yaptıklarını gördük. Önceki rakamlara göre ocak ayında ihracat yüzde 3 gerilemişti. Revize rakamlara göre ise 1,9 milyar dolardan 2,3 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. Şubat ayında ise ihracat 2,4 milyar dolar, ithalat 2,9 milyar dolar. Yine İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan il olduk. Şubat’ta Türkiye ihracatına yüzde 17,6 katkı sağladık” dedi.
ZEYTİNOĞLU, ‘İHRACAT ARTIŞ HIZI YAVAŞLADI’
Zeytinoğlu, “Sözlerime her zaman olduğu gibi, ekonomik değerlendirmelerimle başlamak istiyorum.Şubatayında; İhracat13,6 milyar dolar ile en yüksek Şubat olarak gerçekleşirken, kurun desteklemesine rağmen, ihracat artış hızımız yavaşladı.Aylıkyüzde 10 üzeri artışlar yakalamalıyız.İthalat ise15,8 milyar dolar olarak gerileme yaşamıştır. İthalattaki gerileme cari açığımız açısından olumludur.Dış ticaret açığımız 2,2 milyar dolar şeklinde seyrediyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86,1’dir” ifadelerini kullandı.
‘REVİZYON YAPTIĞINI GÖRDÜK’
Verileri açıklamayı sürdüren Zeytinoğlu, “Ocak ayında yıllık cari açık 21,6 milyar dolara geriledi.Yıllık cari açık bir sonraki ay 18 milyar doların altına gerileyebilir.Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız son verilere göre;Kocaeli Gümrüğü’nün; rakamlarda revizyon yaptıklarını gördük.Önceki rakamlara göre ocak ayında ihracat yüzde 3 gerilemişti. Revize rakamlara göre ise1,9 milyar dolardan 2,3 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz” dedi.
‘İHRACATÇI FİRMALARI KUTLUYORUM’
“Şubat ayında ise; İhracat 2,4 milyar dolar,ithalat 2,9 milyar dolar”diyen Zeytinoğlu, “Yine İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan il olduk.Şubat’ta Türkiye ihracatına yüzde 17,6 katkı sağladık. 2018 ortalaması ise yüzde 17. İlk iki aylık toplam ihracatımız4,7 milyar dolar.Geçen yılın aynı döneminin yüzde 11,1 üzerindeyiz. Buradan ihracatçı tüm firmalarımızı kutluyoruz.Reel efektif döviz kuru Şubat’ta 77,24’e yükseldi. REK ocak ayında sınırlı gerilemişti. Şubat’ta tekrar yükseldi.REK’in 90’ın üzerine çıkmasını, ihracatı desteklemesi açısından istemiyoruz” dedi.
‘EN BÜYÜK KATKI İHRACATTAN GELDİ’
Zeytinoğlu sözlerinin devamında, "Enflasyon verilerine baktığımızda Şubat ayında; TÜFEyüzde19,67,ÜFEyüzde 29,59olarak oluştu. Hem ÜFE, hem TÜFE yavaş da olsa geriledi.Kurda aşırı bir hareket olmazsa; yılın ikinci yarısından itibaren; baz etkisi ile ÜFE’de bu gerileme çok daha belirgin olacak.2018 yıllık büyüme yüzde 2,6, ekonomik koşullara rağmenyıllık yüzde 2,6 olumludur.Dördüncü çeyrek büyüme yüzde– 3 veson çeyrekte hemen hemen her sektörde daralma yaşandı.Sanayiyüzde- 6,4, İmalat sanayi yüzde- 7,4.Bizi mutlu eden gelişme ise büyümeye en büyük katkınınihracattan gelmesidir” dedi.
‘ARTIŞLARIN DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’
“Üretime yapılan yatırımlarda azalmayı tehlikeli görüyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Yatırım ikliminin iyileştirilerek, 2004 yılında 28 misli artış yakaladığımız doğrudan yatırımları tekrar kazanmalıyız. 2019 ilk çeyreğindebüyüme pozitife dönebilir.Ocak ve şubat aylarında kamu piyasaya olan borçlarını azalttı İç piyasaya yüklü miktarda para girişi oldu.İç tüketimden büyümeye pozitif katkı gelebilir.Ama sanayi üretimi maalesef Ocak’tayıllık yüzde 7,3 geriledi.Aylık bazda sınırlı da olsa toparlanmayı olumlu buluyoruz.İhracatımızdaki gelişmeler ve iç talepteki artışla, üretimde de aylık bazda artışların devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.
‘MAALESEF BENZER ARTIŞLAR DEVAM EDEBİLİR’
Zeytinoğlu konuşmasının devamında, “İşsizlik oranı Aralık ayında yüzde 13,5’a yükseldi. Bir önceki yıla göre+3,1 puan,bir önceki aya göre +1,2 puan yükselme var. Tahmin ettiğimiz artış. Maalesef önümüzdeki bir iki ay daha benzer artışlar devam edebilir.Hükümetimiz tarafından istihdama yönelik teşvikler uygulamaya alındı.Teşviklerin olumlu etkilerini seçim sonrasında göreceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla seçimlerden sonrahem sezonsal, hem teşviklerin etkisiyle işsizlik oranı azalabilir” ifadelerini kullandı.
‘İŞ DÜNYASI TEŞVİKLERİ’
Zeytinoğlu konuşmasını, “25 Şubat tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Kısaca bu teşviklerden bahsetmek istiyorum.Yeni istihdama ücret desteği, yeni istihdamın SGK primine, vergisine destek (en az 12 ay), kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, düzenli ödemeye devamlı destek, kalkınmaya ilave destek, önce işbaşı eğitim sonra istihdam desteği, ihtiyacınıza uygun, nitelikli işgücü eğitimine tam destek” sözlerini kullandı.
‘ÇEVRE ÖDÜLLERİ BAŞVURULARI BAŞLADI’
“Sözlerime son vermeden önce, iki duyurum olacak” diyen Zeytinoğlu, “Birincisi; gelenekselleşen organizasyonlarımızdan, Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Organizasyonumuzun bu yıl 25. sini düzenleyeceğiz. Ödül organizasyonunun başvuruları başladı.Son başvuru tarihi 05 Nisan 2019’dur.Hepinizin katılımlarınızı bekliyoruz.İkincisi; Odamızda, Sanayi Destek Merkezi kapsamında İhracat Satış Kampı programı düzenliyoruz. Program başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 29 Mart. Firmalarımızın ihracat becerilerini geliştirerek ihracatlarını arttırmasını hedefliyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.


Toplantıda divan başkanlığını meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yaptı.

Toplantıda çok sayıda oda üyesi yer aldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber, Kocaeli Gazetesi: Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑