Anket
Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?
  • İşsizlik
  • Ulaşım
  • Otopark
  • Eğitim
  • Sağlık

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Zeytinoğlu’ndan 2019 yılı ödemeler dengesi değerlendirmesi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi

14 Şubat 2020 Saat: 15:33
Ayhan Zeytinoğlu
Zeytinoğlu’ndan 2019 yılı ödemeler dengesi değerlendirmesi

Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, cari işlemler dengesinin 2001 yılından bu yana ilk defa 2019 yılında fazla verdiğini belirterek, “2019 yılını 1.7 milyar dolar cari fazla ile tamamladık. Bu gelişmede dış ticaret açığının düşük seyretmesi ve hizmetler gelirlerinde gerçekleşen rekor artışlar etkili oldu.” dedi.
‘18 YIL SONRA YILLIK BAZDA CARİ FAZLA’
Ayhan Zeytinoğlu, “2018 yılında 43 milyar dolar seviyesinde bulunan dış ticaret açığının 2019 yılında 18.6 milyar dolara gerilediğini görüyoruz. Hizmet gelirleri ise 2019 yılında 2018'in yüzde 22 üzerinde gerçekleşerek 31.5 milyar dolar katkı sağladı. Bu iyileşmelerle 18 yıl sonra yıllık bazda verilen cari fazlayı olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.
‘RESMİ REZERVLER 6.3 MİLYAR DOLAR ARTTI’
Aylık bazda temmuz-ekim döneminde fazla veren cari işlemler hesabının, kasım ayı itibariyle açık yönüne döndüğünü söyleyen Ayhan Zeytinoğlu, “Aralık’ta 2.8 milyar dolar cari açık verildi. Mevsimsel olarak turizm gelirlerinin de cari dengeye katkısı azalıyor. Dış ticaret açığındaki yükseliş nedeniyle ocak ayında da cari açık verebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi. Açığın finansmanına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “2019 yılında doğrudan yatırımlardaki girişler 5.5 milyar dolar olurken portföy yatırımlarında 1.1 milyar dolar çıkış oldu. Resmi rezervler ise 6.3 milyar dolar arttı.” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber - Çağdaş Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑